Cover awArts 2013: Zagraniczny TOP 25-11

25

Geometryczna, nawiązująca do konstruktywizmu typografia sprawdza się również jako forma graficzna. Ograniczone środki doskonale współgrają z ascetycznymi aranżacjami nagrań.

24

TRTRTS to dzieło dwóch artystów – zbiór mrocznych opowieści zilustrowany muzycznie przez Willsona i plastycznie (na 128 stronach dużego formatu) przez Müllera. Ale tę drugą warstwę dane jest poznać tylko posiadaczom czteropłytowej wersji Deluxe.

23

Julia Guther to nadworna rysowniczka i kolażystka wydawnictwa Morr Music. Jej lekką, humorystyczną kreskę można było zobaczyć również na ostatniej płycie Múm.

22

Mało kto wie, że autorzy okładki wykorzystali cudzy koncept – pierwowzorem tej okładki jest nieco mniej udany jakościowo projekt kanadyjskiej grupy rockowej Saga. Na froncie wydanego rok wcześniej albumu 20/20 przez foropter spogląda Albert Einstein.

21

Zespół na swoim Tumblrze napisał, że okładka odzwierciedla przesłanie albumu, który reprezentuje „idea zderzenia się starego i nowego. Tradycja i zmiana przychodzą razem”.

20

Podhajsky’ego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Leif nigdy nie wypowiada się na temat tego, czym kierował się przy tworzeniu konkretnej okładki, interpretowanie woli zostawiać odbiorcom. Zdjęcie użyte na froncie Holy Fire to dzieło Thomasa Nebbia, fotografa National Geogaphic.

19

Tyler wydał płytę w dwóch wersjach, ta tutaj to ta dla odbiorców o bardziej wymagającym smaku.

18

Widoczny na okładce miniaturowy fortepian to pamiątka Dr. House’a z telewizyjnego talk-show Friday Night with Jonathan Ross.

17

Transparentny nadruk prezentujący ornament z układu scalonego świetnie wygląda na żywo, ale dość trudny jest do prezentacji w sieci (niektórym kojarzy się z Yeezusem Kanye Westa, który swoją drogą z Gesaffelsteinem współpracował).

16

Murray wydaje pod szyldem Slowcraft i rzeczywiście mamy do czynienia z niespiesznym rzemiosłem – każdy egzemplarz album jest ręcznie ostemplowany przez artystę i zawiera indywidualną dedykację dla kupującego.

15

Przy tworzeniu tej okładki wykorzystano obraz angielskiego malarza Daniela Ablitta, zafascynowanego nostalgicznymi krajobrazami południowo-zachodniej Anglii.

14

Apokaliptyczne wizje z okładki płyty AMOK są nawiązaniem do The Eraser Thoma Yorke’a i również zostały wykonane techniką drzeworytu przez Stanleya Donwooda, stałego współpracownika Radiohead.

13

Fanom nigdy nie powinno się żałować prezentów – limitowana edycja Deluxe Box Set zawiera 180-gramowy winyl, album na CD z dołączoną wersją instrumentalną, fotograficzną odbitkę z Agnes, a nawet zapis nutowy utworu The Curse.

12

Autor okładki to 21-letni Hiszpan, który swoją pracę projektanta przyrównuje do pracy kucharza. Projektowanie jest dla niego tworzeniem nowego przepisu, poszukiwanie i eksperymentowanie mające na celu stworzenie czegoś nowego i niepowtarzalnego. Z całym szacunkiem – nam mimo wszystko Smokers in Airplanes trochę przypomina Zonoscope Cut Copy.

11

Trzeba wspomnieć, że ta okładka to część większego projektu koreańczyka Bohyuna Yoona Fragmentation z 2004 roku. Poprzez lustrzane odbicia wizualnie „poćwiartował” ciała modeli, żeby pokazać jak ludzkości odbija na punkcie operacji plastycznych i klonowania.